Menu

Leighswood School

Wonder Investigate Learn Discover

Make up Of the Leighswood Governing Committee

The table below provides details of who the Governors of our local governing committee  are, their business interests, their term of office on our Governing Commitytee, The type of Governor they are classed as and the committees they sit on.

It also includes the names of former Governors who have served on our Governing Committee within the last 12 months 

 

 

NameType Of Governor and Roles

Term of Office 

Start Date

Term of Office End Date`Registers of Business InterestsCommittee Details
Mr Samuel Rogers

Co-Opted Governor

  • Chair
  • Link Governor - Leadership and Management
11/07/202210/07/2026  
Mrs Kelly Henney

Parent Governor

  • Vice-Chair
  • Finance and Resources Link Governor
14/03/202215/06/2025  
Mrs Emily BranniganCo-Opted Governor15/05/202314/05/2027  
Mrs Dawn Carter

Staff Governor

 

14/03/202210/06/2025  
Mrs Alison Haynes

Co-Opted Governor

  • Inclusion Link Governor (SEND and Safeguarding)
06/03/202305/03/2027  
Mrs Nicola Rudge

Co-Opted Governor

  •  
23/03/202422/03/2027Employee of Walsall Council offering E-Safety  support to Cadmus Schools 
Mr James Pearce

Interim Executive Headteacher

(Ex-Officio Governor)

01/11/2023 Director Cadmus Serviced Ltd 
Vacancy     
Vacancy     
Mrs Jane Hanmer

Co-Head of School

(Associate Governor)

14/03/2022   
Mrs Tracey Pearson

Co-Head of School

(Associate Governor)

14/03/2022   
Mrs Ann Robinson

Deputy Headteacher

(Associate Governor)

16/10/2023   
      
Mr Max Vlahakis

Executive Headteacher

(Ex-Officio Governor)

06/03/201931/10/2023  
Mrs Carole HammondCo-opted - Governor18/10/202131/08/2023  
Mrs Victoria AllenParent Governor16/06/202114/02/2023  
Mrs Mrs Beccie HawesCo-opted Governor13/10/202021/11/2022  
      

 

Top